V našem průvodci materiály pro 3D tisk se dozvíte o všech spotřebních materiálech, které se dnes běžně používají pro domácí 3D tisk.


Ve spotřebitelském 3D tisku se používá několik hlavních typů materiálů. Nejběžnější jsou plasty, které se mohou pohybovat od inženýrské kvality, jako je PEEK, nebo velmi snadno použitelné, jako je PLA. Pryskyřice je další běžný materiál a používá se u tiskáren SLA. Kompozity jsou další kategorií a jak název napovídá, jsou vytvářeny kombinací dvou materiálů, aby se získaly ty nejlepší vlastnosti každého z nich.

Tato příručka se zaměřuje výhradně na stolní 3D tiskové materiály, což znamená, že jsme vyloučili materiály pro profesionály a profesionální stroje – jako jsou kovy a termoplasty strojírenské kvality – a také materiály, které si nemůžete koupit v regálech – například potraviny a biomateriály.

Pro úplného průvodce různými materiály, které můžete použít s vaší stolní 3D tiskárnou, jejich aplikacemi, vlastnostmi a technologiemi, si přečtěte dále.

VLÁKNO

Nejdostupnějším způsobem 3D tisku doma je tiskárna s fúzním nanášením (FDM), která je tradičně nejjednodušším a nejlevnějším způsobem 3D tisku.

Tiskárny FDM fungují spojením vrstev materiálů k vytvoření objektu. Materiálem je v tomto případě obecně termoplastické vlákno, které se roztaví a poté se vytlačuje vrstva po vrstvě na tiskovou vrstvu.

Nejběžnější vlákna jsou vyrobena z termoplastů PLA, ABS a PETG, ale existuje mnohem více, které rozšiřují to, co můžete pomocí své tiskárny FDM vytvořit.

Od funkčních modelů, jako jsou nástroje nebo protetiky, až po zábavné předměty, jako jsou hry nebo figurky, existuje vlákno, které nejlépe vyhovuje danému úkolu.

PLA

Oblíbeným davem v našem průvodci 3D tiskovými materiály je PLA, derivát kukuřičného škrobu (ale lze také najít odrůdy cukrové třtiny a tapioky), díky čemuž je biologicky odbouratelný.

Je to snadný materiál pro 3D tisk a při zahřívání vydává příjemně sladkou vůni. Z tohoto důvodu mnoho lidí dává přednost před ABS. Navíc je to vhodný 3D tiskový materiál pro kontakt s potravinami na jedno použití a při chlazení se smršťuje méně než ABS. PLA je však méně odolný než ABS a citlivý na teplo. Takže pro jakýkoli typ strojírenských dílů vám bude lépe s ABS.

PLA je k dispozici v široké škále barev a dodává se také v různých kompozitech, které mu mohou dát například vzhled dřeva nebo kovu. Stejně jako vlákno ABS se PLA degraduje z vlhkosti v okolním vzduchu – skladujte jej ve vakuových pytlích nebo nádobách.

ABS

Pamatujete si kvalitu kostek Lego? Pak si můžete představit, proč je ABS plast dnes jedním z nejpopulárnějších 3D tiskových materiálů pro stolní 3D tisk.

Je snadno dostupný, silný a lehký. Vlákno ABS se dodává v široké škále barev a lze ho použít na cokoli od architektonických a koncepčních modelů až po kutilské projekty a výrobu.

Pokud si děláte starosti s toxicitou výparů ABS, existují alternativy jako PLA. Protože ABS je 3D potištěno při 220 ° C až 250 ° C, je vhodné použít vyhřívané tiskové lože a uzavřený konstrukční prostor pro řízení chlazení tohoto materiálu a zabránění deformaci. Také materiály pro 3D tisk, jako je vlákno ABS, degradují z vlhkosti v okolním vzduchu, proto je skladujte ve vakuových pytlích nebo nádobách.

PETG

PETG je varianta PET, která byla kombinována s glykolem k dosažení řady žádoucích efektů pro 3D tisk, jako je vysoká průhlednost.

Kromě toho lze 3D tiskové materiály PETG tisknout při nižších teplotách při zvýšení rychlosti toku (až 100 mm / s), což se promítne do rychlejších výtisků. Součásti PETG jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto se často používají jako zahradní přístroje.

Dalším prodejním místem je jeho použití jako potravinářského materiálu pro 3D tisk. Při použití pro domácí 3D tisk skladujte tento materiál ve vakuových pytlích nebo nádobách na ochranu před vlhkostí.

Dřevo – WOOD Filament

Dřevěné 3D vlákno je další kompozit a obvykle se vyrábí primárně z PLA. Výtisky lze zpracovat stejně jako skutečné věci. Můžete jej řezat, brousit nebo malovat. Ačkoli je tento druh exotického materiálu pro 3D tisk esteticky přitažlivý, nemá stejné funkční vlastnosti jako původní materiál. Například byste neměli stavět židli z dřevěných vláken.

Zajímavé je, že můžete nastavit odstín hnědé ve vašem dřevěném vláknu nastavením teploty protlačování. Zatímco 3D tisk při nižších teplotách vám poskytne velmi světlý odstín, vysoké teploty způsobí silnou, tmavě hnědou barvu. Pokud tedy chcete v tisku simulovat letokruhy, změňte teplotu tisku.

V závislosti na vaší značce dřevěného vlákna bude váš 3D tisk také cítit jako skutečné dřevo. Někteří výrobci nabízejí široký výběr tohoto exotického materiálu, jako je bříza, oliva, bambus nebo vrba.

HIPS

HIPS má dvě aplikace: Často se používá jako podpůrný materiál při tisku FDM a SLA, protože se rozpouští v chemickém limonenu. Vzhledem k tomu, že oba mají podobné vlastnosti, funguje HIPS nejlépe při použití ve spojení s ABS.

Ale jak název High-Impact Polystyrene okamžitě rozdává, HIPS je také extrémně odolný materiál, který je vhodný pro balení nebo jiné aplikace, které vyžadují vysokou odolnost proti nárazu.

Pamatujte, že HIPS při tisku vydává páry, takže při použití tohoto materiálu na domácí tiskárně vzduch vyvětrejte. Stejně jako mnoho jiných materiálů pro 3D tisk je citlivý na vlivy prostředí, proto jej skladujte ve vzduchotěsných obalech nebo pytlích.

Článek převzat a přeložen z https://all3dp.com/1/3d-printing-materials-guide-3d-printer-material/