Nic není tak frustrující než 3D model, který se nevytiskne. Soubory STL musí být vodotěsné, musí mít správnou tloušťku stěny a musí být řádně optimalizovány, aby bylo možné je tisknout. I ten nejzkušenější návrhář 3D někdy zanechá v modelu netisknutelné vady. Potřebujete tedy software k opravě souborů STL.

Pokud máte poškozený soubor STL, váš software Slicer vás často na vady upozorní. Ale v nejhorším případě si kráječ vůbec nebude stěžovat. Začnete tisknout jako obvykle, utratíte čas a peníze a nakonec přistanete s neúspěšným tiskem.

Dalším běžným scénářem je, když se pokusíte nahrát soubor STL ve službě online 3D tisku, jako je i.materialize nebo Sculpteo, ale zobrazí se chybová zpráva, že velikost souboru je příliš velká. V tomto případě máte co do činění s nafouknutým souborem STL.

Co tedy děláte v těchto situacích? Jak opravujete soubory STL, abyste získali verzi pro tisk?

V tomto článku vám představíme nejlepší bezplatný software, který dokáže zkontrolovat chyby souboru STL a také automaticky opravit soubory STL a vytvořit tiskovou verzi.

Jak jsme vybrali software pro opravu STL?

Testovali jsme veškerý pozoruhodný bezplatný software k opravě souborů STL – včetně 3D Builder, Netfabb, Meshmixer, Meshlab, Microsoft 3D Tools, FreeCAD a Blender. Důraz byl kladen na nástroj pro automatické opravy a optimalizaci. Zjistili jsme, že pouze tři z těchto balíčků dokázaly automaticky opravit většinu poškozených souborů STL. Tyto opravné balíčky souborů STL jsou 3D Builder, Microsoft 3D Tools a Netfabb. Ostatní balíčky se snažily dosáhnout dobrých výsledků bez velkého množství manuálního zásahu.

V tomto článku se tedy zaměříme na Netfabb.

NETFABB

Netfabb je mocný nástroj pro opravu souborů STL. Býval k dispozici pro Windows, Linux a MacOS. V roce 2015 jej však získal Autodesk, který se rozhodl přestat podporovat Linux a MacOS. Stále si můžete stáhnout starší verzi Netfabb (před akvizicí) pro Linux a Mac z tohoto neoficiálního úložiště GitHub .

Oficiální verzi Netfabb (pouze Windows) si můžete stáhnout zde . Po registraci získáte plnohodnotnou verzi na 30 dní, která se poté rozloží na základní verzi, která je pro tento případ použití stále ideální.

Pokud jste uživatelem systému Windows, není žádný skutečný důvod upřednostňovat Netfabb před 3D Builderem . Ale zahrnujeme to sem ze tří důvodů:

  1. Pokud 3D Builder nedokáže opravit soubor STL, stojí za to zkontrolovat, zda Netfabb dokáže lepší práci.
  2. Uživatelé systémů Linux a Mac by si mohli nainstalovat neoficiální verzi a dokončit práci (netestovali jsme to, ale klidně to zkuste jako poslední možnost).
  3. Optimalizační nástroj Netfabb je inteligentnější než 3D Builder. Může identifikovat součásti s jemnými detaily i bez nich a podle toho je optimalizovat Importujte soubor STL

Importujte soubor STL

Spusťte Netfabb a v nabídce klikněte na Soubor -> Otevřít část. Zobrazí se panel nastavení, který vám poskytne několik možností pro import součásti. Stačí použít výchozí hodnoty a kliknout na Přidat součásti.

Pokud je soubor STL vadný, uvidíte v pravém dolním rohu velký červený vykřičník (jak vidíte na obrázku GIF výše). To znamená, že musíte opravit soubor STL. Pokud se vykřičník neobjevil, znamená to, že součást je v pořádku a lze ji bez problémů vytisknout.

Opravte soubory

Chcete-li opravit soubory STL, vyhledejte nástroj pro opravu na horním panelu nástrojů. Nástroj pro opravu je znázorněn ikonou červeného kříže. Klikněte na nástroj Opravit. V tomto okamžiku vytvoří Netfabb kopii modelu. Oprava kopie zajistí, že původní model nebude změněn.

Na levé straně se nyní zobrazí panel oprav. Panel oprav vám poskytne informace o následujících důležitých vlastnostech:

  1. Je síť uzavřená nebo vodotěsná?
  2. Je síť správně orientována?
  3. Kolik „okrajových hran“ je přítomno? Jedná se o hrany, které nejsou sdíleny dvěma trojúhelníky v síti.
  4. Kolik trojúhelníků není orientováno podle očekávání (s ohledem na sousední trojúhelníky)?
  5. Kolik otvorů má model?

Na panelu Opravy klikněte na Spustit skript opravy a ve vyskakovacím okně vyberte Výchozí opravu. Pokud se výchozí opravě nepodaří soubor opravit, můžete zkusit další rozšířenou opravu. Klepnutím na tlačítko Spustit spusťte proces opravy.

Pokud oprava proběhla dobře, pak panel opravy zobrazí, že síť je nyní uzavřená a správně orientovaná, a to zobrazením dvou zelených značek zaškrtnutí. Můžete také zkontrolovat, zda zbývají nějaké okraje okrajů, nesprávně orientované trojúhelníky nebo díry. Tyto informace jsou k dispozici na panelu oprav. V lepším případě by žádný z těchto artefaktů nezbyl.

Optimalizujte nepraktické soubory STL

 

Netfabb také umožňuje optimalizovat soubor STL, pokud je nepraktický. V režimu Opravy vyberte z horní nabídky Upravit síť a vyberte Zmenšit trojúhelníky. Tím se otevře dialog Zmenšit trojúhelníky.

Nezapomeňte v možnostech vybrat možnost Všechny trojúhelníky. U ostatních nastavení výchozí hodnoty obvykle fungují docela pěkně. Optimalizační rutina Netfabb je ve skutečnosti lepší než 3D Builder, protože dokáže automaticky detekovat součásti s malým a velkým množstvím detailů a podle toho optimalizovat soubor. Tím je zajištěno, že kvůli optimalizaci nechtěně neztratíte podrobnosti v modelu.

Až budete připraveni, klikněte na Zmenšit. Nyní model zvětšete a zkontrolujte, zda jste s konečným výsledkem spokojeni.

Použít opravu a optimalizaci

Jste spokojeni s opravou a optimalizací? Nyní je čas jej použít. Opravu lze provést kliknutím pravým tlačítkem na kopii, která byla vytvořena automaticky dříve. Najdete jej v nabídce Díly vlevo nahoře. Klikněte na Použít opravu dílu.

Zobrazí se několik možností. Originální vadný díl můžete ponechat načtený v Netfabb, pokud s ním chcete porovnat opravený díl. V tomto případě vyberte Ponechat starou část. Pokud si nechcete ponechat starou část v pracovním prostoru Netfabb, vyberte Odebrat starou část.

Nyní máte opravený model v pracovním prostoru. Všimněte si, že velký vykřičník se již nezobrazuje, což znamená, že s touto částí je vše v pořádku.

Exportujte opravený a optimalizovaný model jako STL

Uložme opravený model. To je dost snadné. Jednoduše klikněte na Soubor v horní nabídce a vyberte Exportovat část. Skvělá věc na Netfabb je, že vám umožňuje uložit opravenou součást ve více formátech. V tomto příkladu exportujeme do STL. Jako vždy nezapomeňte správně pojmenovat opravený soubor.

 

převzato z originálu https://all3dp.com/1/best-free-str-repair-software-tutorial-netfabb-microsoft-3d-builder/